תפריט ראשי
ראשי: ראיונות | כתבות | חדשות
סקירות: אלבומים | DVD | הופעות
סצינה: אירועים | תמונות | פורומים
שונות: עדכונים | סרטים | וידאו
אודות: המגזין | צוות האתר
פרסום: אירוע \ באנר | חדשות
DPS
DPS
Feed Us Go English Visit Our Facebook Page Visit Our MySpace Profile
:: סקירות אלבומים ::

לאתר הרשמי: לחצו כאן
חברת תקליטים: Nuclear Blast


רשימת השירים:


01. Les jardins de minuit
02. Protection
03. Sapphire
04. Lile des morts
05. Le miroir
06. Spiritual instinct


ציון:

26/12/2019
Alcest – Spiritual instinct
מאת: מתן קדר


למה? זאת השאלה שאני רוצה לשאול. למה?! אני מוכן לגוון ולשאול "איך זה?" או אפילו להגדיל ולומר "איך לעזאזל?". אני חושב שמה שאני מנסה לשאול, בגדול, זה איך זה שכל דבר שהלהקה הזאת עושה נשמע כל כך טוב? איך זה שהם מוציאים אלבום שישי, מאלבום לאלבום הם אפילו לא מנסים לחדש יותר מדי, ועדיין נשמעים כל כך טוב?

למי שלא מכיר, Alcest היא להקת שוגייז (או כמו שאני מגדיר אותה – הכלאה בין דום מטאל, בלאק מטאל אטמוספרי ופינק פלויד, מינוס ההטפה כנגד מדינת ישראל) מצרפת. הלהקה כבר הופיעה בישראל 3 פעמים ואין ספק שבז'אנר הספציפי שלה היא הלהקה המובילה.

כדי לקבל מהאלבום הזה אפקט מקסימלי, ישבתי לשמוע אותו כמו שאני מדמיין שהלהקה תרצה שישמעו אותו. זה היה לילה שבין שישי לשבת. רוח הקודש השגיחה מלמעלה בזמן שרוח המאוורר הייתה מאחוריי. ישבתי לי לבד, בחושך, בקור, כמו פולנייה טובה, עם תאורה כחולה קטנה וחביבה והתרכזתי בעוד יצירת מופת של ההרכב הזה.

אצל Alcest אין יותר מדי גינונים. אין אינטוראים ארוכים ומתישים, אין קונספטים מציקים, יש ריף בס-תופים שפותח את האלבום עם יללות גיטרה ברקע עם השימוש המפורסם במלא דיליי וגם אחלה ריוורב, שני אפקטים לגיטרה שעליהם בערך מושתת כל הז'אנר הזה. שירה נקייה, רוחנית מכניסה לאווירה והופ, אני מקבל תשובה לשאלה האהובה עליי: איפה הבלאסטים? הלהקה מזכירה שבלאק ואלימות הם גם חלק מההוויה שלה. הלהקה יוצרת תמהיל יפה בין שירה נקייה, גבוהה ואוורירית, רוחנית במידת מה, לבין תיפוף אגרסיבי מאוד, ויש כאן שיר ראשון שמבשר בשורות נהדרות לבאות.
Protection, הסינגל הראשון ששוחרר מהאלבום, נפתח בקצב מושלם להאדבאנג, עם גיטרות עבות, תופים איטיים וקונטרסט מושלם לשיר שבא לפניו. זה המקום לעצור שנייה ולהעיר על הסאונד שבעיניי מושלם. מחד, שומעים כל כלי (ואפילו את הבס! עם אוברדרייב פאנצ'י אבל לא מדי) ומאידך כל הלהקה נשמעת מאוד קוהרנטית ולא מצוחצחת מדי. השיר ממשיך בקצב בינוני, השירה מרחפת (ואל תשאלו אותי מה דה פאק הם שרים, זה אפילו לא מעסיק אותי, ואין לי כוח לנסות להבין אפילו) אבל התחושה הכללית היא של מעין שיח בין הווקאלס לבין הגיטרות.

Sapphire, או כמו שאנחנו קוראים לו פה בבאר שבע "ספיר" (במלעיל המפורסם של שכונה ג') הוא הסינגל השני מהאלבום. הוא נפתח בסבלנות, גם בריף שמבוסס בס-תופים אבל עם יותר בשר בגיטרות שדוהרות בסבלנות. השימוש בשני קולות שירה גונב את הפוקוס לעמדת הווקאלס. כל השיר כולו נשמע לאוזן הבלתי מזוינת כמו בליל של שירה שאין לך מושג מה היא אומרת, ועדיין מצליחה לתפוס אותך ולרומם אותך למקום אחר לגמרי, כזה שלא ידעת שמוזיקה יכולה לקחת אותך אליו, וזאת יכולת נדירה, בעיקר ללהקה שמשתמשת בבלאסט ביטס.

אחרי Lile des morts שיר שכולו רכבת הרים של אווירה ואנרגיה ובקלות נכנס לרשימת הגדולים שלי בקטגוריית "שירים ארוכים אבל תענוג לשבת ולהקשיב לכל שנייה בהם"), ואחרי Le miroir השקט והמונוטוני (ודווקא לא בקטע רע בכלל אלא בתור פוסט-קליימקס לקודמו), האלבום נחתם עם שיר הנושא שאינו מביא בשורה חדשה אלא ממשיך ומסיים את יצירת המופת הזאת.
אם אתם לא מחפשים רק ברוטאליות, אם אתם אוהבים מוזיקה שנוגעת בעוד רבדים בכם מעבר לכעס ותסכול, אם אתם רוצים להיכנס למסע רוחני בלי להרגיש היפים שלא התקלחו זמן מה, ואם כמוני, אתם אוהבים לשים אלבום, להיכנס למיטה בלילה קר ולהרגיש שעד שאתם נרדמים הגוף שלכם מרחף על גלים של שירה אוורירית, האלבום הזה הוא בשבילכם. אם אתם אוהבים את המטאל שלכם בועט בלבד, כזה שנועד להוציא עצבים ולשרוף כנסיות', אז לא, פה לא תמצאו את כוס התה שלכם. באשר אליי, זה האלבום הכי טוב ששמעתי השנה.

[ פרסם תגובה חדשה ]
:: ניווט ::

[#] [A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]

:: שתפו ::
FaceBook MySpace Twitter Email This
:: חיפוש במגזין ::
 
:: סקירות אלבומים ::

Pain of Salvation - Panther

Tomorrows Rain - Hollow

Paradise Lost - Obsidian

Lamb Of God – Lamb Of God

Static-X - Project Regeneration Vol. I

Cénotaphe - Monte Verità
>> סקירות נוספות <<

:: עדכונים ::

כתבה:
פרי ביאושים – על אלבומי הבכורה הפחות מוצלחים של הז'אנר

ראיון:
מחזירים את הסיוט – ראיון עם Matt Asselbergs, גיטריסט להקת Nightmare

כתבה:
תרפיה מתכתית – על מטאל ותמיכה נפשית

כתבה:
מיאסניקוב נגד הקלשון

כתבה:
כשהסקנדינבים כבשו את העולם – שנת 1997 בראי המטאל

ביקורת סרט:
סקירת הסרט - 'LO Sound Desert'
>> עדכונים נוספים <<
:: אירועים ::
[20/01/2021]
Insomnium live in Tel Aviv
[25/11] Tiamat - בהופעה אחת בישראל
[16/12] אורפנד לנד - לוחם האור חוגג עשור!
[13/03] Samael בהופעה בישראל
[21/03] Sonata Arctica in Israel
[24/04] Dark Funeral בהופעה בישראל !
[19/11] Paradise Lost חוזרת לתל אביב
>> לפרסום בלוח אירועים <<
:: כל הזכויות שמורות © מגזין מטאליסט 2002-2014 ::                                                                                :: אתר זה מיוצג על-ידי אילון, אגרט ושות' עורכי דין ::