תפריט ראשי
ראשי: ראיונות | כתבות | חדשות
סקירות: אלבומים | DVD | הופעות
סצינה: אירועים | תמונות | פורומים
שונות: עדכונים | סרטים | וידאו
אודות: המגזין | צוות האתר
פרסום: אירוע \ באנר | חדשות
Copacabana
Scorpions
Feed Us Go English Visit Our Facebook Page Visit Our MySpace Profile
:: Articles ::

02/07/2018
על הקוסם מארץ אוזי
כתב: אלון מיאסניקוב

זה לא היה סוד שטוני איומי לא חיבב את אוזי.
הסיפורים היו שב 1969 כשטוני איומי ראה פוסטר של אוזי שיש לו ציוד והוא מחפש להקה, הוא הגיע לביתו של אוזי, וכשראה אותו הוא עזב את הבית לאחר שזיהה אותו כ "קרציה" שהוא הכיר מבית הספר. גם אומרים שבמהלך השנים טוני, שהתאמן באגרוף,ג'ודו וקראטה, החטיף לאוזי כמה וכמה פעמים כשהוא השתכר קצת יותר מהרגיל, סיפור אחד עוסק בזה שטוני תפס את אוזי ו Geezer הולכים מכות במלון, הוא הוריד את אוזי מג'יזר – וכשזה ניסה לתת לו אגרוף – איומי עילף אותו עם אגרוף אחד ללסת.


עם כל הרקע הזה, אפשר קצת להבין למה ב 1979 אוזי היה זה שפוטר מהלהקה. כל חברי ההרכב היו עמוק בסמים, אבל זה היה אוזי שמצא עצמו בחוץ, ייתכן שטענת חברי הלהקה שהוא עשה קצת יותר סמים מכל השאר היא הגיונית – אוזי בהחלט היה ידוע כאחד מסולני המטאל המטורפים ביותר בתולדות הז'אנר, אבל גם אי אפשר להתעלם מכך שמתח מאחרי הקלעים כבר היה קיים הרבה לפני.

אוזי הוחלף בלהקה ע"י רוני ג'ימס דיו, דאז מלהקת Rainbow, ולמרות שמנהלו Don Arden זמם להקים להקה בראשותו שנקראת Son Of Sabbath, ולמרות שבתו שרון ארדן חשבה בכלל להקים סביבו סופרגרופ עם הגיטריסט גארי מור – הוא העדיף לסגור עצמו במוטל במשך 3 חודשים ולצרוך כמויות של קוק ואלכוהול שהיו הורגות 15 כוכבי ילדים.

בסוף הייתה זו שרון, שטסה אליו במיוחד, ששלפה אותו מהבור והובילה אותו ליצירת מה שבהתחלה הייתה להקה בשם Blizzard Of Ozz לצד המתופף Lee Kerslake מאוריה היפ, הבסיסט והכותב Bob Daisly, הקלידן Don Airy והגיטריסט הצעיר Randy Rhodes, מי שהקים את Quite Riot כבר בגיל 16 ונחשב לעילוי גיטרה מבריק.Quite Riot המשיכו בדרכם בלעדיו, ועם הסולן קווין דוברו הוציאו ב 1983 את Metal Health, אלבום מטאל שמכר למעלה מ 3 מיליון עותקים בארה"ב, אבל רנדי כבר היה מסור כולו לאוזי ולהרכב החדש שהקים. ע"פ אוזי כשרנדי נבחן לתפקיד הוא, כרגיל, היה שיכור, ולאחר שראה אותו מנגן הוא מספר: "אני מסטול, או הוזה? מה זה הדבר הזה לעזאזל??" ומיד בחר את רודס לתפקיד הגיטריסט של הלהקה. רודס סיפר אחרי זה שהוא לא פגש בכלל את אוזי באודישן, כי אוזי ישב למעלה שיכור בחדר הבקרה והוא לא ראה אותו כשניגן.

אוזי ושאר חברי הלהקה נפגשו בבריטניה, ולמרות ההתנגדות של האמרגן Arden, שרצה להקה בריטית לגמרי בדומה לסאבאת', הוא התעקש על כך שרודס יהיה זה שניגן בהרכב.רודס טס לאנגליה כדי להצטרף לשאר חברי הלהקה, אבל בגלל שלא היה לו אישור עבודה כשהגיע לשדה התעופה – הוא סורב כניסה ונאלץ לבלות את הלילה בתא מאסר, ויום אחרי הועלה למטוס בחזרה לארה"ב כשהוא באזיקים.. אוזי התקשר אליו להתנצל, ובפעם הבא שרודס הגיע לאנגליה כל הניירת כבר הייתה מוכנה מראש והוא פגש שם את חברי ההרכב.

האלבום שוחרר ב 1980, וע"פ הבסיסט Daisly במקום שיצא תחת מותג הלהקה החדשה, השם Ozzy Osbourne נכתב בגדול מעל שם האלבום, וכך הוא הפך להיות מזוהה כאלבום סולו ראשון של אוזי ולא כאלבום סולו ראשון של להקתו החדשה. ע"פ שרון ארדן – לימים שרון אוסבורן, היא לא הייתה מרוצה מרמת התרומה לאלבום של שאר חברי ההרכב ולכן לא ראתה לנכון להוציא האלבום תחת להקה, הנושא הפך לדיון ארוך שנים, גם משפטי, מצד חברי ההרכב לשעבר.למרות שהאלבום כלל 2 סינגלים מצליחים כמו Crazy Train ו Mr Crowly, הם דווקא לא זכו ליותר מידי השמעות, אבל זה לא הפריע לאלבום להפוך לאחד מהאלבומים המוכרים ביותר של אותה שנה, והוא הטיס את אוזי בחזרה לכוכבות, הפעם – כאמן סולו. הוא מכר כ 4 מיליון עותקים בארה"ב עם יציאתו, והיה לאלבום הסולו המצליח ביותר של אוזי עד שיצא No More Tears כ 11 שנה לאחר מכן ועקף אותו עם 6 מיליון עותקים.

עד היום האלבום נחשב לאחד מאלבומי המטאל החשובים בכל הזמנים, לצד כאלו של Iron Maiden, מטאליקה ושאר הענקיות – וגם כאחד מאלבומי הגיטרה החשובים ביותר שנוצרו מעולם, בזכותה הנגינה המהימה של רנדי.מה קרה אחרי זה?

רנדי רודס הוציא עוד אלבום אחד עם אוזי ב 1981, וב 19 למרץ 1982 נהרג בתאונת מטוס טרגית.

בוב דייזלי המשיך להיות בסיסט עסוק במיוחד והוציא אלבומים עם Uriah Heep, Gary Moore וגם עם Black Sabbath בעצמם, כשהיום הוא יותר מפיק אלבומים לאמנים אחרים.

לי קרסייק המשיך את הקריירה שלו עם Uriah Heep, מאז הוא פרש, ומנגן מידי פעם איתם בהופעות אורח.

דון אירי הקלידן המשיך וניגן עם גארי מור, ולבסוף ועד היום התייצב על עמדת הקלידן הקבוע של Deep Purple.

ואוזי? 38 שנה שנה אחרי, והוא עדיין מוציא אלבומים ומושל בממלכת האופל, מינוס כמה טונות של קוק ואלכוהול שהוא כבר משאיר לצעירים ממנו.

[ פרסם תגובה חדשה ]
:: שתפו ::
FaceBook MySpace Twitter Email This
:: חיפוש במגזין ::
 
:: סקירות אלבומים ::

Obscura – Diluvium

Bloodbath – The Arrow of Satan is Drawn

The Ocean – Phanerozoic I: Palaeozoic

Soulfly - Ritual

Dir En Grey – The Insulated World

Slash featuring Myles Kennedy and The Conspirators – Living the Dream
>> סקירות נוספות <<

:: עדכונים ::

ראיון:
כשגשמי המחר מגיעים - ראיון עם ישי שוורץ, סולן להקת Tomorrow's Rain

סקירת הופעה:
ברוס והכפתור - סיקור הרצאתו של ברוס דיקינסון בבית האופרה בתל-אביב

סקירת הופעה:
אוסטרלים עם שם להקה קליט - סקירת הופעתה של Ne Obliviscaris בישראל

סקירת הופעה:
כשהגשם ירד בקרקעית המדבר - סקירת הופעות Tomorrow's Rain, Subterranean Masquerade ו Desert

סקירת הופעה:
נרקבים שוב בארץ - סקירת הופעתה של Rotting Christ בישראל

סקירת הופעה:
עושים שמח בהוואנה - סקירת הופעתה של להקת Amaranthe בתל-אביב
>> עדכונים נוספים <<
:: אירועים ::
[15/12/2018]
ערב להקות בBlaze Bar
[06/12] חג האור פנד לנד חוגג עשור
[13/12] Unleash The Pain בהופעת השקה
[13/12] פסטיבל Copacabana בקיבוץ טללים
[20/12] Paradise Lost בישראל
[20/12] Prog & Groove at the Keoss
[22/12] Scalar, Fet ו-Mother Red Sun בגאגרין
[27/12] Shredhead וחברים במועדון האזור
[03/01] Rite of Passage #2
[09/01] Arcturus בישראל
[20/02] Behemoth בישראל
[25/02] Manowar בישראל
>> לפרסום בלוח אירועים <<
:: כל הזכויות שמורות © מגזין מטאליסט 2002-2014 ::                                                                                :: אתר זה מיוצג על-ידי אילון, אגרט ושות' עורכי דין ::