תפריט ראשי
ראשי: ראיונות | כתבות | חדשות
סקירות: אלבומים | DVD | הופעות
סצינה: אירועים | תמונות | פורומים
שונות: עדכונים | סרטים | וידאו
אודות: המגזין | צוות האתר
פרסום: אירוע \ באנר | חדשות
Ontour
Graspop
Feed Us Go English Visit Our Facebook Page Visit Our MySpace Profile
:: Articles ::

15/03/2019
הצעדה האחרונה - על סיבובי ההופעות האחרונים של אמני מטאל וותיקים, וגורלם בישראל
כתב: אלון מיאסניקוב

השנה האחרונה הביאה לנו טרנד שהוא פחות מחיובי – טרנד סיומי הקריירות של אגדות רוק ומטאל.
נכון, AC DC ימשיכו גם לאחר מות כל חברי ההרכב ואנגוס יאנג כנראה ימשיך להופיע גם כשלד מחובר לחוטים, ו Judas Priest ימשיכו להופיע גם כשמההרכב ישאר רק הבסיסט איאן היל שגם ככה רוב האנושות בכלל לא יודעת מה הוא עושה בלהקה, אבל הרבה ענקיות אחרות יוצאות לסיבובי הופעות אחרונים.


בלאק סאבאת' סיימו את האיחוד המדובר, אוזי (מיד לאחר שיתאושש מדלקת הריאות שתקפה אותו) מסיים סיבוב הופעות ארוך ומתמשך שגם אמור לסיים את הקריירה ארוכת השנים שלו, קיס הודיעו שהם סוגרים את מכונת המזומנים המשומנת שלהם, סלייר נותנים לצוואר של טום מנוחה סוף סוף, מאנוור מרימים את החרבות בפעם האחרונה, קיצר – הגיע הזמן שנפנים – הדינוזאורים מתחילים להעלם. לא רחוק היום שגם מיידן יחליטו שהם זקנים מידי בשביל זה.

למה זה קורה?
אפשר להאשים את הגיל, ומצב בריאותי וכו', אפשר להאשים את זה שפשוט יש להם מספיק כסף ולמה להם להמשיך להטרטר בין מדינות ללא שינה בשביל עוד כסף, ואולי – רק אולי, הם פשוט רוצים להרוויח מספיק כסף מסיבוב שכזה כי הקהל שלהם הוא זה שמזדקן וכבר לא מגיע.

בשנים האחרונות ראינו כמה הופעות "זקנים" בארץ, זקנים כלומר 45+ כן? לא כאלה שהולכים לטום ג'ונס במקומות ישיבה וקטטר צמוד. ולפחות לחלק מהמפיקים כבר הצטיירה תמונה די ברורה – הקהל המבוגר כבר לא שש להוציא את הכסף שלו וללכת לדפוק את הראש. ההופעה של אליס קופר הייתה כישלון צורב, זו של הסקורפיונז לא עשתה מספיק כסף, בהופעה של די סניידר מטויסטד סיסטר היו פחות אנשים מבהופעת האיחוד של להקת מנגו בקפה ביאליק, ובהופעה של אינגוי מאלמסטין היו פחות מ 600 איש – ומדובר באחד מגדולי נגני הגיטרה של שנות השמונים ובכלל.

יכול להיות שהקהל הזה, 45 פלוס, רוקרים אחד אחד, פשוט מעדיף לשבת בבית ובאוטו ולשמוע את המוזיקה במקום לעמוד באיזה אולם ולראות את האומן החביב עליהם מופיע? אולי אלה ההוצאות? אולי על הקהל הזה, שכבר מפרנס משפחות, נחנק על משכנתא או על שכירות (מה שיותר נפוץ בעשור האחרון) כבדות ההוצאות של מאות שקלים של כרטיסי הופעות?המקרה האחרון היה ההופעה של Manowar בישראל.
ברוב אירופה זו עדיין להקת ענק, כמה אלפי כרטיסים לכל הופעה, מיקום של הדליינר בפסטיבלי המטאל הגדולים. בארץ הם אף פעם לא היו ממש בליגה של הגדולים – זה לא מיידן ובטח לא מטאליקה, אבל עדיין בהופעה הקודמת שלהם בישראל – הראשונה פה, מכרו 2000 כרטיסים ומילאו יפה את ההאנגר 11 בת"א.

הפעם? לפי הערכות מומחים היו בקהל חצי מהכמות של הפעם שעברה.
וזה בסיבוב ההופעות האחרון.
עזבו שהיו שגרסו שהלהקה כבר זקנה, עייפה, הסיפור עם הגיטריסט הוותיק קארל לוגאן שנעצר לא מזמן באשמת אחזקת חומרים פדופילים בטח לא עשה לא טוב, וזה שבמקום לגייס מחדש את הגיטריסט המקורי Ross The Boss או לפחות את הגיטריסט המעולה David Shankle שניגן איתם לא מעט שנים – הם בחרו ללכת על האופציה הזולה והביאו איזה ילד לא מוכר במקום. אבל עדיין, ולמרות כל זה – סיבוב אחרון, הזדמנות אחרונה לראות אגדת מטאל בלייב. וכלום. גורנישט.

מה שלא יהיה, הבאת אמני הארד רוק ומטאל לקהל המבוגר הולכת ונראית כמו סיכון ופחות כסף בבנק. בשעה שהופעות שנועדו לקהל ה 30-40 מצליחות יפה לרוב (דרים ת'יאטר, דיסטרבד, אבנג'ד סוונפולד, אליס אין צ'ינס) נראה שעשור אחד צפונה והמפיק מסתכן כשאיזו אגדת מטאל תופיע מול 30 גברים בגיל העמידה שהיו אמיצים מספיק לצאת מהבית ולקנות כרטיס.את הלהקות אי אפשר להאשים אם ככה שהן סוגרות הבסטה, בדרך כלל הודעת ה "סיבוב האחרון" היא אמצעי מעולה להרים גם את העייפים שבין רוכשי הכרטיסים – הרי זו ההזדמנות האחרונה, ולעולם לא יצא להם שוב לראות את האומן מופיע, במטאל הקיצוני זה כנראה כן יעבוד – כי מראש הקהל פה הוא קטן, ולהופעת נוסטלגיה של להקה כמו Carcass או אפילו Cancer – קהל ה 40 וקצת כן יגיע, גם כי לא צריך את אותה כמות קהל והעלות של האמנים לא דומה, וגם כי מראש מדובר פה בקהל יותר נישתי שמראש היה מחובר למטאל הקיצוני ולא שמע את להקות הזקנים על הדרך עם להקות ענקיות אחרות שגורמות לאלו שבאו לפה בשנתיים האחרונות להראות חיוורות ולא אטרקטיביות לקהל.

המסקנה? לא בטוח שיש כזאת, כמפיק הייתי חושש להביא לפה אמן עבר במחיר גדול, וכקשיש חובב דינוזאורים שהוא דווקא כן מאלו שהולכים להופעות? כנראה שאצטרך לגייס קצת יותר כסף כי את האמנים האלה נראה יותר ויותר באירופה ופחות ופחות בישראל.

[ פרסם תגובה חדשה ]
:: שתפו ::
FaceBook MySpace Twitter Email This
:: חיפוש במגזין ::
 
:: סקירות אלבומים ::

Sunn o))) – Life Metal

Panzerfaust - The Suns of Perdition - Chapter I: War, Horrid War

Death Angel – Humanicide

Fleshgod Apocalypse - Veleno

Týr – Hel

Paladin – Ascension
>> סקירות נוספות <<

:: עדכונים ::

כתבה:
בית דין לקאברים של מטאל – סקירה על 2018

סקירת הופעה:
ולנום קטלני - סקירת הופעתה של סוואלו דה סאן בישראל

סקירת הופעה:
הללויה: דיסטרבד הופיעו בישראל וזה היה אדיר

ראיון:
מביאים את המחלה - ראיון עם David Draiman, סולן להקת Disturbed

סקירת הופעה:
Coreעים את ישראל - סקירת הופעתה של Archespire בישראל

ראיון:
על פוליריתמים ומלודיה - ראיון עם Amos Williams מ TesseracT
>> עדכונים נוספים <<
:: אירועים ::
[26/07/2019]
Taking Shelter
[25/07] Abrahms Family, מסע של 20 שנה
[27/07] SHREDHEAD בהופעת השקה לאלבום החדש
[29/07] Arch Enemy בישראל
[08/08] Scorching Haifa VI
[22/08] A year for Endless Agony: Clapsodra / Orpheus blade
[31/08] Walkways Album Release Show
[12/09] השקת האלבום Under The Sky
[13/09] ZAD - "Followers of tann" Release Show
[19/09] Septicflesh בישראל
[10/10] Epica בישראל
[13/11] Annihilator בישראל
[16/11] Harakiri For The Sky
[26/12] חג האור-פנד-לנד המסורתי
>> לפרסום בלוח אירועים <<
:: כל הזכויות שמורות © מגזין מטאליסט 2002-2014 ::                                                                                :: אתר זה מיוצג על-ידי אילון, אגרט ושות' עורכי דין ::