תפריט ראשי
ראשי: ראיונות | כתבות | חדשות
סקירות: אלבומים | DVD | הופעות
סצינה: אירועים | תמונות | פורומים
שונות: עדכונים | סרטים | וידאו
אודות: המגזין | צוות האתר
פרסום: אירוע \ באנר | חדשות
OnTour
Graspop
Feed Us Go English Visit Our Facebook Page Visit Our MySpace Profile
:: ראיונות ::

25/04/2023
הטקסים העתיקים חוזרים - ראיון עם Erik Sprooten, גיטריסט להקת Ancient Rites
כתבה: ישי שוורץ

במאי להקת הבלאק מטאל הבלגית Ancient Rites חוזרת להופעה בתל אביב 22 שנה לאחר הופעתה המיתולוגית במועדון הבארבי. לקרוא ל Ancient Rites בלאק מטאל זה נכון מצד אחד וקצת בעייתי מצד שני, אלמנטים של מטאל פגאני ונגיעות פולקלור מצאו עצמם נכנסים לאלבומי הלהקה החל מ 1999 וכן, במהות זה בלאק מטאל אבל עם לא מעט אלמנטים נוספים.
לרגל ההופעה המתקרבת ב 8 למאי במועדון הגגארין ישבתי לשוחח עם גיטריסט הוותיק, וחברי משכבר הימים אריק ספרוטן - לשיחה על עבר, הווה והעתיד הצפוי.

היי אריק, השנה וחצי האחרונות נראות כמו קאמבק שלכם לבמות ולתודעה, אתם פעילים יותר מחודש לחודש ומופיעים בתדירות ממש גבוהה


אני באמת שמח לומר זו אכן תקופה מאד אינטנסיביות ופוריה ל Ancient Rites שמלווה בהתרגשות גדולה וכייף גדול, אנחנו מופיעים באופן קבוע, נשמעים הדוק ומגובש, השירים הישנים נשמעים נהדר ומקבלים פידבק נהדר מהקהל שמגיע, ואני מרגיש שזה רק הולך ומתקדם.

איך ההרגשה לעבוד עם נגנים חדשים בהרכב אחרי כל כך הרבה שנים? בעיקר מבחינת הכתיבה והפרשי הגילאים

תראה, אני ו Gunther הסולן כבר באמצע שנות ה 50 שלנו, וחלק מחברי הלהקה החדשים עוד לא בני 30, זה יוצר דינמיקה מאד מעניינת בעיני, הם דור צעיר יותר שגדל על Ancient Rites ומביא עמו תפיסה צעירה ועדכנית יותר והמון המון להט ותשוקה, אני מרגיש שזה ממש דם חדש בלהקה, דוחף אותנו קדימה וממלא את כולנו באנרגיה חדשה לקראת העתיד לבוא, אנחנו מאד נהנים מהליין אפ הזה.

המתופף שלכם כמעט מתחילת הדרך Walter נפטר לפני כשנתיים, אירוע מטלטל וטראגי

כן, ללא ספק, זה היה בתקופת הקורונה, היה לו התקף לב שהוא לא שרד אותו, Walter היה ב Ancient Rites מ 1991 והקשר בינו לבין Gunther וביני היה חזק, קרוב מאד וחברי, לצערי בגלל הגבלות הקורונה לא יכלתי ללכת ללויה וזה מעציב אותי עד היום, Gunther היה, לקחנו את האירוע הזה קשה מאד, הבנאדם הוא אח בדם שלנו ועברנו יחד דרך ארוכה מאד, הוא מזוהה טוטאלית עם הלהקה, כשזה קרה עשינו הרבה חושבים עם עצמנו מתוך הכאב לאן מועדות פנינו ומה נעשה כעת, היינו בכאב עצום, הלם טוטאלי ומשבר עמוק של עצב.

והחלטתם שאתם ממשיכים

כן, החלטנו לאחר זמן חשיבה משותפת להמשיך כי הרגשנו שזה מה ש Walter היה רוצה שיקרה, שנמשיך הלאה את המסורת והיצירה, אני חייב לומר שזה סוג של מחווה עבורו וכשאנחנו מנגנים את השירים הישנים אני מרגיש שהוא איתנו, שזה איתו, הקהל גם מגיב לזה נפלא והוא תמיד תמיד יהיה חלק מאד חשוב ב Ancient Rites

האלבום הראשון שלכם The Diabolical Serenades יצא ב 1995 אחרי כמה שנים של שחורר דמואים ותקליטוני 7 אינץ`, הוא יצא לאורך השנים בכמה חברות תקליטים ונחשב לאלבום קאלט

עד היום השירים ממנו מנוגנים בהופעות ומאד אהובים על ידי הקהל שלנו, הם מייצגים מסורת ותקופה ישנה של בלאק מטאל אנדרגראונד בשיא הפיק שלו, משהו שנחצב באבן ממש, נכון, האלבום יצא עד היום ב 4 חברות תקליטים שונות וגם לפני כשנה זכה להוצאה מחודשת עקב הביקוש, הוא אלבום מאד חשוב לנו שפתח לנו את הדלת לעולם מעבר לקלטות הדמו והסינגלים שיצאו בשנים שלפניו.
שנה וקצת אחר כך שחררתם את Blasfema Eternal שהיה יותר Black/Thrash והביא הפקה טובה יותר וגם חוזה תקליטים גדול יותר.

בהחלט היה שינוי ב Blasfema Eternal, ראשית עברנו לחברת תקליטים גדולה יותר (Mascot Records) שהוציאה מחדש גם את אלבום הבכורה, ההפקה היתה טובה יותר, בתקציב גדול יותר, וגם החומר המוזיקלי עצמו היה מאד מושפע משורשי ה Thrash שלנו, מעין גרסת בלאק מטאל ל Sodom, Destruction וכל אלו, שירים מהאלבום כמו Total Misanthropia מנוגנים עד היום בהופעות ומייצגים אותנו עד היום, זה היה אלבום נוטף שנראה ומאד חשוב בתוך האבולוציה שלנו כלהקה, היתה בו התפתחות עצומה.

ואז הצטרפת ללהקה

כן, הצטרפתי בסיבוב ההופעות של Blasfema Eternal, היתה לי להקה שכבר הוציאה כמה קלטות דמו ואלבום, קראנו לנו Inquisitor והחומר המוזיקלי היה Thrash מהיר מאד ורצחני כמו האלבומים הראשונים של Sadus ו Dark Angel, מאד אגרסיבי, וההצטרפות ל Ancient Rites נתנה לי הזדמנות לנגן יותר רעיונות שמגיעים מאהבתי ללהקות כמו Judas Priest ועדיין שזה יהיה אקסטרימי ונותן בראש.

האלבום השלישי Fatherland נחשב בעיני רבים לפסגת הקריירה שלכם וכולל שני שירים שהם הפופולרים ביותר שלכם: שיר הנושא ו Mother Europe, בישראל האלבום זכה בשנה שיצא להצלחה אדירה כשהוא עוקף במכירות להקות כמו Dimmu Borgir ו Cradle Of Filth בארץ, ושיר הנושא הופך ללהיט מטאל ופורץ את תקרת הזכוכית אל מחוץ לגבולות הסגנון

בלי ספק Fatherland הוא אלבום מאד משמעותי ופופולרי בקריירה שלנו, ואני זוכר מצוין את ההצלחה שלו בישראל שהביאה להופעה הראשונה שלנו אצלכם ב 2001, באלבום הזה הצטרפו Jan שהגיע מפינלנד בגיטרה ו Domingo בקלידים, זה נתן יותר עומק ונפח למוסיקה שלנו, יאן הביא ריפים נורדים עם נגיעות פולק, אני הבאתי את ההאבי מטאל, דומינגו עטף בקלידים ו Gunrher ו Walter הביאו את הפן המסורתי, יצא אלבום מאד חזק ששניים משיריו הם למעשה שני השירים הכי פופולריים שלנו עד היום.

שנה ומעט לאחר מכן עברתם לחברת התקליטים ההולנדית Hammerheart Records (Primordial, Thyrfing, Macabre ) והוצאתם את Dim Carcosa (שזכה השנה להוצאה מחודשת ב Raven Music, הלייבל של ישי שוורץ) אחרי שנים שלא היה בשוק, איך אתה מסתכל על האלבום הזה כיום?

חברת התקליטים Hammerheart היתה מאד חזקה בשנים ההן ומושרשת חזק בעולם המטאל, Dim Carcosa לקח עוד צעד קדימה מ Fatherland באותו כיוון, שירים כמו Northsea, Victory Or Valhalla, Exile ו And The Horns Called For War ממשיכים להיות חלק מהרפרטואר שלנו, ולייצג אותנו, האלבום הצליח, הייתי אומר שהשירים נהדרים אבל משהו היה חסר לי במיקס, ועדיין הוא אלבום נהדר ומאד מצליח בקטלוג שלנו, אני ממש שמח שהוא יצא מחדש, ישי הוא חבר ותיק ותמיד תמך ב Ancient Rites.התוצר הבא מבית Ancient Rites היה אלבום הופעה חיה מרהיב שנקרא And The Hordes Stood As One, ויצא גם ב DVD

מאד גאה בהופעה הזו, אני לא תמיד מעריץ גדול של אלבומי הופעה חיה פרט אולי לדברים קלאסים כמו אלבומי ההופעה של Judas Priest משנות השבעים, אבל כאן יצא לנו ממש טוב, אני שמח שהמופע גם צולם באופן מקצועי ושוחרר ב DVD, אולי יום אחד גם הוא יצא בהדפסה מחודשת, כרגע ניתן למצוא אותו בדיגיטל או בעותקים שמסתובבים.

הופעתם בתל אביב ב 2001 בהופעה מיתולוגית במועדון הבארבי יחד עם Salem, מה אתה זוכר מההופעה והשהות כאן?

כייף גדול, היה מרגש, Salem היו נהדרים, קיבלנו יחס נהדר, אוכל נהדר, והגיע המון קהל ששר והכיר את החומר, ממש מצפה לחזור.

לקח לכם כמה שנים להוציא את האלבום הבא, Rubicon יצא ב Season Of Mist (Morbid Angel, Mayhem, Watain) ולדעתי לא זכה להכרה המתבקשת והראויה למרות שהיה נהדר

מסכים, אהבתי את ההפקה שלו ואת השירים אבל הוא בקושי קיבל פרומו ונבלע בין שאר ההוצאות של הלייבל וחבל.

שוב הפסקה ארוכה ואז האלבום Laguz

כן... אני ממש מקווה שהפסקנו עם ההרגל הזה ושהאלבום הבא שלנו לא יצא בעוד 6 שנים אלא בעוד שנה בערך, גג שנתיים, ההפסקות האלו הקשו עלינו מאד למרות שקרו עקב המון קשיים שהתמודדנו מולן, חוסר מזל עם לייבלים, עם אמרגנים, מוות בלהקה, שינויי הרכב ועוד ועוד.

והשנים האחרונות מביאות שוב קאמבק ופעילות עניפה אצלכם, האם יש חומר חדש? צפוי אלבום חדש ל Ancient Rites? מתי בערך? ואיך הוא יישמע?

יש לי רעיונות, ריפים, גם לאחרים יש, מאמין שבקרוב מאד ניפגש ונתחיל לסדר את החומר החדש באופן ממוקד ומשם הדרך לאלבום חדש קצרה, הוא יהיה בלי ספק הרבה יותר חזרה לשורשים שלנו.

מילים אחרונות לקראת ההופעה בישראל?

עבר המון זמן, 22 שנה מאז שהגענו אליכם, ממש מחכים ומתרגשים לחזור, יהיה מטורף.

[ פרסם תגובה חדשה ]
:: שתפו ::
FaceBook MySpace Twitter Email This
:: חיפוש במגזין ::
 
:: סקירות אלבומים ::

Sulphur Aeon - Seven Crowns and Seven Seals

Obsidian Tide - The Grand Crescendo

Kataklysm - Goliath

Frozen Soul – Glacial Domination

Xentrix – Seven Words

Revision The Dream – Transparency
>> סקירות נוספות <<

:: עדכונים ::

כתבה:
שלושה מוזיקאים ומטאליסט נכנסים לפאב: על פרויקטי צד לא מטאליים

כתבה:
אני חייב מוזיקה

כתבה:
אשמת ניצולים

סקירת הופעה:
Insomnium מקפיאים את תל אביב

ראיון:
חסרי שינה בפינלנד - ראיון עם Nillo Sevanen מ Insomnium

כתבה:
שובם של ההרדי וגם הגרדי
>> עדכונים נוספים <<
:: אירועים ::
[21/10/2023]
My chemical romance tribute
[06/10] Edellom-Those who oppose-Compile-Mashchir-Neron
[07/10] PsychoWard Vol. 3 - Core edition
[11/10] BLIND GUARDIAN בהופעה בתל אביב
[26/10] Structural - "Decrowned" release show
[02/11] פסטישרץ #11
[03/12] PARADISE LOST במופע 30 שנה לאלבום "אייקון"
>> לפרסום בלוח אירועים <<
:: כל הזכויות שמורות © מגזין מטאליסט 2002-2014 ::                                                                                :: אתר זה מיוצג על-ידי אילון, אגרט ושות' עורכי דין ::