תפריט ראשי
ראשי: ראיונות | כתבות | חדשות
סקירות: אלבומים | DVD | הופעות
סצינה: אירועים | תמונות | פורומים
שונות: עדכונים | סרטים | וידאו
אודות: המגזין | צוות האתר
פרסום: אירוע \ באנר | חדשות
Elvenking
Scorpions
Feed Us Go English Visit Our Facebook Page Visit Our MySpace Profile
:: ראיונות ::

31/12/2010
Varg מדבר
מאת: אלון מיאסניקוב
עזרה בתרגום: מורן פריאל
מרואיין: Varg Vikernes

כמה עובדות:

הוא נולד בשנת 1973 בעיר Bergen שבנורבגיה בשם Kristian Larsson Vikernes.
הוא שינה את שמו ל Varg, דמות של זאב מהמיתולוגיה הסקנדינבית.
Varg הוא האדם שמאחרי Burzum, מהפרויקטים הנודעים ביותר של ז'אנר הבלאק מטאל.
Varg היה אחראי לשריפת כנסיות בנורבגיה בתחילת שנות התשעים, הידועה מכול היא Fantoft stave church.
ב 1994 הורשע Varg ברצח Øystein Aarseth, גיטריסט ומקים להקת Mayhem, למרות טענתו שביצע את הרצח כהגנה עצמית, Varg הורשע ונשלח ל 21 שנים בכלא.
לאחר מעצרו נמצאו בביתו של וארג, 150 ק"ג של חומרי נפץ ו 3,000 כדורי תחמושת.
בשנה שעברה Varg שוחרר מהכלא.
השנה יצא אלבומו החדש - Belus, הראשון העושה שימוש בגיטרות חשמליות מאז הקלטת Filosofem ב 1993
במהלך השנים פרסם הצהרות שציירו אותו כגזען ואנטישמי.

חשבנו הרבה אם לפרסם ואיך לפרסם את הראיון הנ"ל, היו שאמרו שאין מקום לתת בימה לדעות כמו של Varg, אבל הגישה היא כזו: Varg הוא ללא ספק גזען, יש גם מי שיאמר אנטישמי. אך הראיון מציג תמונה מורכבת בהרבה, של אדם אינטליגנטי וחריף, אך בעל דעות קיצוניות – שמאפיינות לא מעט מהימין הקיצוני הנוכחי באירופה וכיום הוא נראה כמי שמכוון את השנאה שלו בעיקר למוסלמים, ערבים ופחות ליהודים. למרות הקושי, כיהודים וכישראלים, לגלות איזו שהיא הבנה לאדם שבוחר להאמין למאמרים שמשמשים ארגונים אנטישמים כהוכחה לרצון היהודים להשתלט על העולם וגם אומר שהוא לא יכול לקבל את התיאורים על השואה כמו שהם, חשוב שנבין ונדע מול מה אנחנו מתמודדים בעולם בכלל ובאירופה בפרט, מה הן הדעות שאנחנו לא שומעים בתקשורת אצלנו וזו העולמית. Varg לא מכחיש את קיומה של השואה, אך כמי שלא גדל בצלה, הוא בוחר להתייחס אליה כעוד אחד ממעשי הזוועה שבוצעו בתולדות האנושות ולמרות שלנו כיהודים קשה לקבל דעה כזו – חשוב שנשמע אותה, היא פופלרית למדי כיום, לא רק בקרב גורמים ימניים קיצונים באירופה, אלא גם בקרב השמאל שם. בכדי לסגור את הגולל רשמית על מי הוא Varg ומה הן דעותיו, בחרנו לפרסם את הדברים. בשורה התחתונה גם אי אפשר להתעלם מהחשיבות האדירה שלו לז'אנר הבלאק מטאל, דבר שבאיזה שהוא מקום נשכח כשמדברים על מי שכונה: "האדם המסוכן ביותר בז'אנר המטאל".ועכשיו – הצד של Varg:

אהלן Varg, ותודה על ההסכמה להתראיין. אני רוצה להתחיל עם האלבום החדש שלך – Belus, הבנתי שהיה לו שם אחר ואז הוא שונה לשם הנוכחי, למה?

היי אלון, השם המקורי היה The Return Of Belus או The Return Of Baldur (אני כבר לא זוכר עכשיו) וממש לפני שהודעתי על יציאתו של האלבום שיניתי אותו ל The White God. השם לא התקבל יפה, במקום לקשר את זה עם אל האור המוכר במיתולוגיה האירופאית כ The White God, העיתונות החליטה שזה אלבום גזעני. מכיוון שהשם נבחר רק לצרכי עבודה לא היה קשה לי לשנות אותו ל Belus (שמשמעותו היא אור מבריק) ועשיתי זאת כי לא רציתי שעיתונות המוזיקה תפיץ שקרים. אני יכול להוסיף שזה לגמרי נורמלי שיש שם לצרכי עבודה בלבד כשעובדים על אלבום ולשנות שם זה חלק מתהליך היצירה. לפעמים זה עובד ואתה נשאר עם זה, פעמים אחרות זה לא עובד וצריך לשנות, זה פשוט מאד. אני יכול גם להוסיף ש Belus, הדמות, לא קשורה בשום צורה לאל האכדי Bel או באאל, ישות שאני מניח שאתה מזהה.


מה הקונספט שמאחרי האלבום?

הקונספט הוא המוות והחזרה של Belus, אל המוכר יותר כ Belenus (דמות קלטית), או אפולו (בגרסא היוונית-רומאית), Byelobog (בגרסא הסלבית) או Baldur (סקנדינביה). Belus הוא שם אינדו-אירופאי של ישות שמוכרת לכל התרבויות האירופאיות. הוא ההתגלמות של כוחה של השמש ולכן הוא חי (קיץ), הוא מת (סתיו) הוא עושה מסע בעולם המוות (חורף) והוא חוזר (אביב) בכל שנה.


ממה שיכולתי להבין ויכול להיות שזו רק תפיסתי של הדברים – אפשר גם לראות את הסיפור כאלגוריה על חייך, כשמוטיב התחייה מחדש הוא השחרור שלך מהכלא וחזרתך לחופשי, יש בזה אמת?

ובכן, זה יכול היה להיות – אבל זה לא. זו הסיבה ששיניתי את השם מ The Return Of Belus/Baldur ל "אל הלבן", רציתי להימנע מספקולציות כאלו, אני בהחלט לא אל. למרות שלפעמים נשמע כאילו זה מה שאני חושב על עצמי..


אתה הוצאת את האלבום דרך Byelobog Productions, חברה שלך – עם הפצה דרך Candlelight, למה לא דרך ההליך הרגיל של להוציא את האלבום דרך חברת תקליטים מוכרת כל שהיא?

חברות תקליטים מוכרות קיבלו איומים מחברות אחרות, מפיצים ועיתוני מוזיקה לפני שהודעתי על יציאתו של אלבום חדש. כמה אנשים בתעשיית המוזיקה אמרו לחברות התקליטים שאם הם יוציאו אלבום של Burzum הם יקבלו חרם ענקי, או אפילו יותקפו ע"י קיצונים מהשמאל. האיומים עבדו כמו שהם תיכננו, אבל זו לא הייתה בעיה בשבילי – פשוט עשיתי דברים בצורה אחרת.


נעבור לפסים אישיים – אני מבין שבשנים האחרונות למאסר שלך אושר לך לחיות חלקית מחוץ לכלא, אבל איך זה מרגיש להיות חופשי לגמרי? מה מהתחושות האלו מצא את עצמו באלבום?

אני לא יודע, המוח שלי מעולם לא היה נעול, כך שזה לא הרגיש כאילו שוחררתי מכלא, לא ממש הייתי שם אפשר לומר. זה לא השפיע על האלבום בשום צורה, אני מאמין. השהיה שלי בכלא היא מבחינתי מים מתחת לגשר.


אין לי יותר מידי ידע במערכת הענישה הנורבגית, אבל זה נראה כאילו הם התעקשו מאד שאתה תרצה את העונש שלך במלואו, יש עדיין איזו תחושה של מעקב או קשיים מצד השלטונות?

נורבגיה היא מדינה שמאלנית קיצונית, ברמה כזו שאפילו שר שבדי (וגם הם שמאלניים מספיק) קרא לה "המדינה הסובייטית האחרונה באירופה", כך שלא ממש חשובות להם זכויות האזרחים, במיוחד אם הם מביעים התנגדות. אם אתה רוצה להימנע מענישה על פשע כל שהוא בנורבגיה כדאי לך קודם כל להצטרף ל Arbeiderpartiet (מפלגת הפועלים) ואז תוודא שאתה הופך גם לבונה חופשי (Freemason). זה שאתה מציית לחוקים או לא לאחר מכן זה כבר לא חשוב. כמו שאתה יודע, הממשלה הנורבגית תומכת בחריפות בכמה קבוצות פלסטינאיות במזרח התיכון, והם עושים זאת בגלל שגם הם קיצונים שמאלניים, מצא מין את מינו.. אני לא מתאים למבנה השמאלני שלהם, אז אני חייב לטפס במעלה הגבעה בכל מה שאני עושה בנורבגיה. אבל זה לא מפריע לי, מה שקשה לך רק מחשל אותך.


האם הזמן שבו ישבת בכלא, או החופש שיש לך עכשיו, שינו באיזו שהיא צורה את התפיסה שלך של נורבגיה ושל העולם?
האם אתה מרגיש שהרעיונות והתפיסות שלך השתנו עכשיו כשיש לך משפחה? ילד? זה ריכך אותך באיזה שהוא מקום?


להיות מבודד בתא כלא דווקא עושה אותך קיצוני יותר ממה שהיית, אפילו אם המוח שלך עדיין חופשי, כך שבשבילי דווקא השחרור קצת ריכך את הדעות. עם זאת, השנים לימדו אותי, יותר מכל דבר אחר, שצדקתי לאורך כל הזמן. כל הפחדים שלי אוששו. אפילו הרעיונות הכי פראנוידים ומוזרים התגלו כהגיוניים. זה שיש לך משפחה אכן מרכך אותך מבחינה מסוימת, אבל גם עושה אותך קשה יותר בדרכים אחרות. עכשיו יש לך אחרים שאתה צריך ללחום עבורם גם כן, זה לא רק חברים או אנשים יחידים שלהם יש משהו לא כל כך חשוב המשותף לך. עם משפחה יש לך הרבה יותר שלמענו אתה צריך ללחום.


תופעה אחת שבהחלט גדלה במימדים שלה בשעה שהיית בכלא היא הגדילה באוכלוסיה המוסלמית בנורבגיה והיום המיעוט הגדול ביותר במדינה, כשבמדינות אחרות – כמו דנמרק למשל, המוסלמים הם כבר 9.9% מסך כל האוכלוסיה. כמישהו שכבר הביע את עצמו בעבר לגבי המצב הזה, מה דעתך בנושא היום?

טוב, הקשר הראשון שלי עם מוסלמים היה ב 1979 כשההורים שלי עברו לבגדד, שם חייתי כשנה (כן, אבא שלי היה אחד מהמהנדסים שעבדו למען סדאם חוסין). רוב העירקים, במיוחד הסונים – היו די חילוניים, אבל עדיין מוסלמים ובנוסף היינו בקשר גם עם הרבה שיעים פנאטים. בעקבות החשיפה הזו ראיתי בשלב מוקדם מאד מה הוא מוסלמי ובגלל זה אף פעם לא הייתי חיובי כלפי האיסלם בגדול, או כלפי הגירה מוסלמית בכל מקום. הם היו, מאז שעזבו חצי האי הערבי בסביבות שנת 650 – מטרד על המין האנושי. הצרפתים (הקיסר שרלמיין) עצרו את הערבים-הברברים בהרי הפירנאים, הגרמנים עצרו את המוסלמים הטורקים מלכבוש את וינה והרוסים עצרו את הטרור של המונגולים המוסלמים בקאזן. אין להם סיכוי כנגדנו בקרב ישיר, לא אז – במיוחד לא היום והם יודעים את זה, אז הם מנסים לכבוש אותנו באמצעות הגידול המספרי שלהם במקום. אני בטוח שגם באירופה הם יעצרו בעתיד, הם צריכים לקרוא את הכתובות שעל הקיר ולעזוב לפני שיהיה מאוחר מידי. אני בטוח שזה לא יגמר טוב למוסלמים, הכעס מתגבר ואירופה לא נחמדה כשהיא כועסת.

בכתבים שלך אתה מתייחס הרבה למושג "סלאבי" ומדבר על היחס של הנאצים אליהם במלחמת העולם השנייה, מה זה אומר מבחינתך, למה ההתיחסות הספציפית אליהם?

ההתיחסות הספציפית הגיעה בגלל מכתבים רבים שקיבלתי מקיצונים ימניים רבים מגרמניה וארה"ב, שרבים מהם קראו לרוסים "תת-אנושיים", ו "גזע חום של טינופת" וכו'. אני מוצא את הדעות האלו לא רק טיפשיות, אלא ממש מטומטמות ומלאות בבורות, הסלאבים הם לא פחות אירופאים מהגרמנים או כל עם אחר יליד אירופה.


כשאתה מתיחס לכך שאנשים קראו לך בעבר נאצי, אתה מכריז שלקרוא לך נאצי זו טעות, אבל הסיבות שבגללן אתה אומר שזו טעות נראות לי כמו בריחה מתשובה אמיתית. זה שאתה סוציאליסט או לא זה חסר קשר, השאלה – בהחלט כשהיא מגיעה מיהודי כמוני או כמי שמתנגד לאנטישמיות, היא מה אתה חושב על הפעילות הנאצית, הרצח ההמוני של מיליוני אזרחים, ביניהם 6 מיליון יהודים, בעיקר זקנים, נשים וילדים ושאר הזוועות שהם ביצעו. לסיכום, מה התפיסה שלך של הנאצים מהפרספקטיבה הזו והאם אתה עדיין חושב שנכון להתייחס אלייך כנאצי?

דבר ראשון, נקודת האנטישמיות היא מורכבת למדי, אתה צריך לקרוא את המאמר A Real Case Against The Jews שנכתב ע"י הרבי Eli Ravage וכך תבין את נקודת המבט שלי על יהודים. (מדובר במאמר שנכתב מנקודת מבט אירונית וצינית המוכיחה כביכול את כל התפיסות האנטישמיות הישנות של רצון היהודים להשתלט על העולם פיננסית ופוליטית, מאמר שבגלל חוסר ההבנה של גורמים אנטישמים אותו – משמש אותם כהוכחה כביכול לתפיסה שלהם של היהודים – א.מ). בנוסף, אני יכול לומר שאני אנטי-יהודי בגלל שאני אנטי-דתי ובגלל שיהדות גם היא דת. (בכל מקרה אני לא אנטי-שמי, כי להיות שמי פשוט אומר שאתה אדם הדובר שפה שמית כל שהיא. זו סיבה טיפשית לשנוא מישהו בכל מקרה..). בשבילי לאומנות-סוציאלסטית (נאציזים) היא קודם כל סוציאליזים, כך שאני לא קורא לעצמי נאצי בשום צורה. אני מבין שלך לא איכפת מהצד הזה.

כשזה מגיע להיטלר עצמו אני לא יודע מה בדיוק לחשוב או לומר, עם כל התעמולה שהוגשה לנו עליו מאז 1932 קשה מאד לחבב אותו. בשבילי הוא דמות היסטורית באותו סגנון של סטאלין, ריצ'ארד לב הארי, שרלמיין, ברברוסה וכו'. אין לי שום חיבה אישית לאף אחד מהם. זוועות בוצעו ע"י כמעט כל עם בעולם ובידי אנשים בעלי אידיאולוגיות שונות. ריצ'רד לב הארי למשל, דוגמא לנוצרי טוב, שחט מוסלמים (כולל נשים וילדים) במסות ונראה שאין לנו בעיה איתו (באירופה בכל מקרה, יכול להיות שחושבים עליו אחרת במצרים..), בעלות הברית רצחו מיליוני אזרחים גרמנים, ביניהם נשים וילדים, במהלך מלחמת העולם השניה עם הפצצות הענק שלהם. לאחר המלחמה הם (יחד עם ברית המועצות) עשו טיהור אתני כנגד הגרמנים באירופה, וגירשו כ 15 מיליון מהם מבתיהם, ובדרך רצחו 3 מליון, כל זה במהלך תקופת שלום – אני חייב להוסיף. אני יכול להמשיך עם רשימה של מעשי רצח המוניים, ברובם סיסטמטים, רובם מכוונים, מימי קדם ועד היום, אבל אני מניח שאתה מבין. אין סיבה לבחור מעשה זוועה אחד ולקרוא לו הגרוע ביותר וליצור מזה דת קיצונית בסגנון – "האמן בזה או שתמות!". הם כולם "הגרועים ביותר" מנקודת המבט של מישהו. הבעיה שלי עם כל מעשי הרצח האלו היא שאני לא באמת יודע מה קרה כי הם מתוארים ע"י המנצחים ואני גם לא סומך על התיאור של הקורבנות, כי הם נוטים לכל הפחות להגזים. אני אומר את זה כי אני ראיתי איך הסיפור הלא-חשוב והלא מעניין (לרוב האנשים) שלי הוצג ע"י המערכת הנורבגית. הם מלמדים ילדים בבתי הספר שאני שטניסט שעובד את השטן וששרף כנסיות. הם משתמשים בי כדי להוכיח את קיומה של ישות שטנית שחייה בתוכם. כל מה שהם מלמדים אותם זה שקר וקל מאד להוכיח שמדובר בשטויות. אתה אפילו לא צריך מקורות מידע כדי להוכיח את זה, הסיפור עצמו מתמוטט בעקבות חוסר הגיון מוחלט בתוכו. כשזה מגיע לשואה יש לי את אותה הבעיה, אני לא סומך על הסיפור הרשמי, בגלל שאין לי סיבה לסמוך על אלו שמספרים לי את הסיפור.


בוא נחזור להשקפותיך הבסיסיות. רוב האנשים בהחלט היו מחשיבים אותך כלאומן, בנוסף לחשיבות הגדולה שאתה מייחס לגזע, מה שמצייר אותך כגזען. מה אתה חושב על המושגים האלה והאם הם חלים עלייך?

לאומנות היא טיפשית, אלא אם כן הגזע שלך הוא האומה שלך עצמה. מבחינה גנטית, יש לי יותר במשותף עם רוסים, איטלקים, אנגלים ואוקראינים בלונדינים וכחולי עיניים מאשר עם נורווגים שחורי שיער ועיניים. דרך אגב, מחקרים אחרונים מראים שהאדם הלבן (במובן הרחב שלו) שקיים כיום ברחבי העולם הם למעשה צאצאים הולנדיים (המאוד אינטליגנטים), ולא הומו-ספיינס מאפריקה (ההרבה פחות אינטליגנטים). השיער הבלונדיני, העור החלק והעיניים הכחולות הם מאפיינים הולנדיים, וכך גם האיי.קיו הגבוה.


יש אנשים שיטענו שלגזע כבר אין משמעות בעולמנו כיום, שלמרות שהדת היא נקודת ההתחלה לרוע, גזענות הובילה למעשי זוועה רבים וכיום אין לה משמעות בעולם שבו כל מדינה היא כור היתוך של גזעים, למה אתה עדיין מייחס חשיבות כזו לגזע?

גזענות הובילה לזוועות, אנחנו יכולים להסכים על זה. אבל על השאלה האם זה טוב או רע אנחנו יכולים להתווכח. כמו כל דבר בטבע, אנחנו צריכים להתפתח כזן על מנת לשרוד, להצליח ולשגשג. לדוגמא, אם ניתן לאפריקאים (או למעמד העובד מכל אומה, לצורך העניין) להתערבב איתנו יותר מדי בסופו של דבר האי.קיו שלנו ירד עד כדי כך שלא נוכל להמשיך להתקיים כחברה משגשגת ומתקדמת מבחינה טכנולוגית. אם לא נהיה קיימים מבחינה טכנולוגית אנחנו נכחד באיזשהו שלב מכיוון שלא נהיה מסוגלים לעזוב את כוכב הלכת שלנו- מה שנהיה חייבים לעשות באיזשהו שלב אם נרצה או לא ברגע שהשמש תתחיל למות... אם כך, ההיגיון הוא כזה: לתת לחלק למות על מנת שהשאר יוכלו לחיות, טוב יותר מאשר לתת לכולם לחיות לזמן-מה רק כדי שיוכלו לראות את כולם מתים. ויש לנו את האומץ והשכל לבחור את מי. אני מצפה מהעתיד להיות קר וברוטאלי ואני מצפה מהגזע לשחק תפקיד גדול יותר ממה ששיחק עד כה. הגזע הוא המוצא שלנו והפתח שלנו לגדולה. בגלל זה כולם רוצים ילדים בלונדינים עם עיניים כחולות, אתה יודע... בין אם הם מודים בזה או לא.


למה הגעת להשקפות בהן אתה מחזיק כיום בנוגע לחשיבות של נורווגיה נטולת יהדות ונצרות? למה ניאו-פגאניזם? יש שיטענו כי הדתות והאמונות העתיקות האלה עברו מן העולם ואינם חלק טבעי ממנו, כפי שהנצרות או כל צורה של אמונה נועדה להיכחד ככל האנושות מתקדמת. מדוע אתה מאמין שחזרה לשורשים הפגאניים היא כה חשובה?

השורשים הפגאניים חשובים רק במובן הזה שהם השורשים שלנו. למעשה, הפגאניות שרדה בנצרות משום ששאול ושאר היהודים שאחראים להתנצרות של הרומאים ושאר אירופה לא הצליחו למחוק את המסורות האירופאיות. המסורות הפגאניות טבועות בדמם של האירופאים ולא יכלו להימחק אלא אם כן האירופאים עצמם היו נמחקים. שאול נכשל לעשות כך, על אף שאני בטוח שהוא היה רוצה בזה. אז כך האלוהות הפגאנית קיבלה שמות שונים ונקראו "קדושים" במקום. המסורות הפגאניות נכללו בדת החדשה, בצורה זו או אחרת. הנצרות הפכה לפחות יהודית ממה ששאול וקבוצתו היו רוצים. הרפורמה בנצרות הסירה חלק מהפגאניות משום שהפרוטסטנטים באירופה חשים יותר רגועים כלפי הנצרות מאשר הקתולים והאורתודוקסים. הפרוטסטנטיות היא פחות פגאנית, פחות אירופאית ולכן גם פחות מעניינית את האדם האירופאי.

אנחנו, המדינות הפרוטסטנטיות, בקושי הולכים לכנסייה ולמעשה מתנהגים כמו אתיאיסטים שהולכים להתחתן בכנסייה משום שכך אנו רגילים לעשות. אתה כמובן צודק כשאתה אומר שהדתות הקדומות עברו מן העולם ושאת מקומם תפסה הנצרות (והיהדות והאיסלאם). אבל לא אכפת לי מהדת הפגאנית. אכפת לי מהאידיאל והמוסר הפגאני. אכפת לי מהערכים האירופאים אשר טבועים בדמנו.אם כבר מדברים על דתות שעברו מן העולם- האפריקאים עדיין מאמינים ברוחות, כמו שהאמינו בתקופת האבן. הערבים עדיין מאמינים באלוהים, כמו שאנו האמנו בימי- הביניים. האירופאים, לעומת זאת, הם בעיקר אתיאיסטים. אלו אשר יכולים להתקדם יתקדמו. אלו אשר אינם יכולים להתקדם בשל מגבלות גזעיות לא יתקדמו. זוהי קדמה מנקודת מבט גזענית... אז אני מניח שהדת תכחד בקרב אומות אינטליגנטיות.לא משנה כמה חזק תרצה שלא יזהו אותך עם קבוצות וארגונים המאמינים בעליונות הגזע הלבן, אתה יכול להבין מדוע מזהים אותך כאחד שכזה בשל ההשקפות בהן אתה מחזיק? האם אתה עושה מאמץ אמיתי על מנת להבדיל עצמך מקבוצות שכאלה?

אני מבין ולא אכפת לי מה חושבים עלי. אני אכן חושב שזה אירוני שאין להם בעיה עם דבילים מעריצי-שטן, אבל ברגע שבן אדם מדבר על גזענות עושים מזה מהומה. אז, האהבה לגזע שלך היא גרועה יותר מטיפוח של רשע טהור? אני מניח שהרכבת של רגשות האשמה ששלחתם לאירופה בעקבות השואה בלבלה לה את הראש...


ישנה תקרית נוספת ששמעתי עליה בעבר והייתי רוצה שתבהיר את הסיפור ותשפוך עליו אור. בעבר התכתבת עם סולן להקת Salem ושלחת לו מכתב בו אתה מהלל את המוזיקה שלהם בעוד שאתה מציין, ביחס למילים שלהם על השואה, "חבל שהיטלר לא סיים את העבודה" וכו'. לאחר שקיבלת תשובה מהם על הנושא, נאמר ששלחת להם מכתב שזוהה כמעטפת נפץ ודרש התערבות של משטרת ישראל. זכור לך מה קרה שם?

ובכן, אני לא זוכר הרבה מזה. הייתי בן 18 אז והייתי ב"מלחמה כנגד העולם". אני רק זוכר ששלחתי מנגנון נפץ אלקטרוני לאחד מהם וכתבתי לו: "הנה המכשיר שאתה צריך על מנת לפוצץ את בניין הממשלה", כאילו הוא ביקש את זה. אח"כ כתבתי "קלטת שמע" על טופס המכס, אפילו שהיה לי ברור לגמרי שהחבילה לא נראית כמו אחת שמכילה קלטת בפנים. זאת הייתה בדיחה רקובה שנועדה לסיים איתם את ההתקשרות. ככל שידוע לי הוא רואיין על ידי המשטרה וזה הכול. זה כל מה שציפיתי לו. דרך אגב, זה סיים את הקשר בינינו בצורה יעילה מאוד, כפי שהתכוונתי. הפתעה גדולה.

האם אתה יכול להבין מדוע עבור מעריצי הבלאק-המטאל בישראל אתה נתפס כהתגלמות הרוע, ואפילו מוחרם ע"י חלקם, בתור מישהו שכתב ואמר את מה שאתה כתבת ואמרת בזמן כשחלק מהמשפחות של אותם אנשים נרצחו בשואה?

בטח, אני יכול להבין את זה, במיוחד בהתחשב בעובדה שרוב מעריצי הבלאק-מטאל הנורווגים חושבים כמוהם. אבל האם התנ"ך (או הברית החדשה) לא אומר איפשהו שהבארות העמוקים ביותר יהפכו למגדלים הגבוהים ביותר, ולהיפך? אם כך, אני מניח שהעתיד שלי נראה נורא בהיר.

יש אנשים הטוענים שהרעיונות והאידיאולוגיות שלך לא היו מגיעות לכמויות האנשים אליהם הן הגיעו ללא קהילת המטאל ואם לא היית מורשע ברצח של אוייסטין ארסת'. מה דעתך על כך?

ראשית כל, אני לא חושב שזה משנה. הורשעתי ברצח של אוייסטין ארסת' ואנו לא יכולים לדעת מה היה קורה אילולא הייתי מורשע. ספקולציות יכולות להיות כיף עבור חלק, אך הן לא עוזרות לנו.
הנח לאלה שמשערים השערות לבזבז את זמנם, כי אני לא הולך לעשות את זה. במקום זה אני ממשיך בחיי.


האם אתה מרגיש שאתה שסומנת והוחרמת ע"י רשויות החוק שלא כצדק בשל השקפותייך והישירות שלך ולא רק בשל הרצח שביצעת?

ובכן, לא ביצעתי רצח. הרגתי בחור שניסה להרוג אותי. אתה צודק שהורשעתי ברצח, אבל זה סיפור אחר לגמרי. בכל אופן, הבעיות איתן התמודדתי אל מול מערכת החוק קשורות באופן ישיר לישירות שלי, כפי שניסחת. לאף אחד לא היה אכפת מאוייסטין ארסת'. היה להם אכפת רק מהשקיעה שלי ומהכנסיות האהובות שלהם. המערכת נתנה לי המון חרא, אבל זה רק השיג לי יותר חברים בכלא והפך אותי לחזק יותר ולחכם יותר.


בוא נרד לעצם העניין- קראתי בעבר שבאת מבית בעל "מודעות-גזענית". האם זה אומר שהשקפותיך ניתנו לך ע"י הוריך, ואתה רק הפכת אותן לקיצוניות ומוחצנות יותר?

נהה... גדלתי בבית נורמאלי לגמרי. משפחה משכילה. כל המשפחות "מודעות מבחינה גזענית", אגב, בין אם הן מודות בזה או לא. אנחנו כך, משום שאני יצורים חיים. לך אתה ותגיד לכל הפרוידיאניים המתוסבכים אי-שם שיחפשו במקומות אחרים את הסיבות שיסבירו להם מדוע אני פיקח.מה יש בבלאק-מטאל הנורווגי שגרם לכזאת תהודה בתחילת שנות ה-90 וגרמה לך ולחבר'ה אחרים לשרוף כנסיות, לרצוח ולהפיץ מסרים קיצוניים מכל מיני סוגים? האם הבלאק-מטאל היה הבחירה שהתאימה למעשים ולמחשבות הקיצוניות שלך, או להיפך?

ובכן, ההסבר הקצר הוא שנכנסתי לסצינה וזו הייתה סצינה פתאטית: מלאה בכבשים, חזירים וכלבים משוחררים. הם לא התקדמו לשום מקום. אוייסטין ארסת' היה המנהיג שלהם, אז נתתי לו קצת כיוון . והשאר עקבו- ממש כמו העדר שהם היו. Deus ex machine ("מונח זה משמש לתיאור מצב בסיפור או דרמה, בו הכותב מכניס לעלילה גורם נוסף, שאינו נובע מהשרשרת הסיבתית העלילתית, על מנת לפתור בעיות עלילתיות.")

אם נפסיק אם הדיונים הפילוסופיים לקראת הסוף- יש סיבה שהתחלת לנגן בלאק-מטאל. בזמן שvenom ו- Celtic frost היו ההשפעות הברורות, כמה עמוקה הייתה ההשפעה של המטאל היותר מסורתי שהיה פופולארי בזמן שהיית מתבגר? האם היית אי-פעם מעריץ של black Sabbath או Iron maiden? או האם תמיד נמשכת ללהקות היותר קיצוניות והפחות מלודיות? מה אתה חושב על ז'אנרים פחות קיצוניים ויותר מלודיים שיש היום?

אני יודע מעט מאוד על ז'אנרים של מטאל היום אז עדיף שלא אדבר על כך. כשהייתי ילד הייתי מקשיב למוזיקה קלאסית, בעיקר צ'ייקובסקי, ואז התחלתי לשמוע איירון מיידן בסביבות גיל 13-14. באמת היה לי תקליט של קלטיק פרוסט והחל משנת 1989 ואילך התחלתי להקשיב למטאל קיצוני יותר, כמו Bathory ו- Destruction. מעולם לא האזנתי ל- venom. לבשתי חולצה שלהם באיזה תמונה פעם בגלל הטקסט שהיה רשום עליה, "Black metal" (היה לי את החולצה מלכתחילה כי מכרתי חולצות בעיר הולדתי על מנת להתפרנס).


במבט על סצינת הבלאק-מטאל כיום, כיצד את יכול להשוות אותה לסצינה של תחילת שנות ה-90? האם יש משהו שווה? האם יש להקות שאתה מעריך יותר מאחרות?

מצטער, אבל אני לא יכול לענות על השאלה הזאת כמו שצריך מכיוון שאני לא מאזין למוזיקה שכזאת מאז שנת 95' ואילך. אני אפילו לא רואה אתBurzum כבלאק-מטאל ואין לי שום עניין שהוא בבלאק-מטאל או בכל סצינה שהיא. אם אני מאזין למוזיקה אני מעדיף להקות כמו The cure, New order, future sound of London, מוזיקה קלאסית או פולק (כמו בללייקה).

עניין גדול שהסעיר את עולם המוזיקה לאחרונה היה יציאתו מהארון של Gaahl, מישהו שסלידתו מהנצרות ידועה היטב. מה דעתך על צעד חסר תקדים זה בתוך מה שנחשב למוזיקה הכי לא-ידידותית לקהילה ההומוסקסואלית?

זה לא ענייני, וזה לא נוגע אלי. לכולם יש איכויות, ופגמים. הוא לא שונה מכך. גם אני לא,לצורך העניין.


כעת, שאתה סופסוף אדם חופשי ומוזיקאי יוצר, האם אתה מתכנן לקחת כיוון "מסורתי" ולהופיע? אולי לאסוף מסביבך נגנים?

לא ממש. המנהל שלי, הלייבל שלי, חברת ההפצה ואנשים אחרים היו מאוד רוצים בכך. זה נורא נחמד והכול, אבל... המוטיבציה היחידה שלי לכך היא כסף ואני לא חושב שזאת מוטיבציה טובה לשום דבר. אפילו מי ששודד בנק עושה זאת יותר עבור האקשן מאשר עבור הכסף. ובכן, בנימה רצינית ביותר, אני יכול להגיד לך ש Burzum זה מוזיקה פרטית מדי עבור הופעות, ועליה להיות מוערכת כמוזיקה שמאזינים לה באופן פרטי. זה רק אני ואתה. המוזיקאי והמאזין. זה משהו אחר... ואתה יכול להשיג את המוזיקה שלי על המחשב, בדיסקים ובאם.פי 3. אה,ודרך אגב, סביר להניח שאם ייגמר לי הכסף אשדוד בנק לפני שאופיע בלייב...

הנושא הובן, תודה על הראיון Varg,

תודה לך, אלון, על השאלות ועל שגילית עניין.

[ לראיון באנגלית ]

[ פרסם תגובה / קרא תגובות (186) ]
:: שתפו ::
FaceBook MySpace Twitter Email This
:: חיפוש במגזין ::
 
:: סקירות אלבומים ::

Dimmu Borgir - Eonian

Venus In Fear – The dot above the eye

Scalar - Scalar

Archspire – Relentless Mutation

Judas Priest -Firepower

Subterranean Masquerade – Vagabond
>> סקירות נוספות <<

:: עדכונים ::

סקירת הופעה:
בסימן נגה - מופע ההשקה של Venus In Fear

סקירת הופעה:
משיקים בניחוחות המזרח - סיקור הופעת השקת האלבום של Yossi Sassi and the Oriental Rock Orchestra

כתבה:
מה עושה הכפתור של ברוס - כתבה על What Does This Button Do, ספרו האוטוביוגרפי של ברוס דיקינסון

ראיון:
מאפלת שנות השמונים - ראיון עם Adam Zars, גיטריסט להקת Tribulation

ראיון:
על פרוג ואתני - ראיון עם יוסי סאסי לכבוד הוצאת האלבום Illusion Of Choice

כתבה:
70 שנות מטאל – ספיישל אלבומי המטאל הישראלים הבולטים של מגזין מטאליסט
>> עדכונים נוספים <<
:: אירועים ::
[14/11/2018]
Annihilator בישראל
[24/05] Metal Battle ישראל 2018
[13/06] Orphaned Land בהופעת השקה חגיגית
[14/06] Death B' Av
[14/06] Dukatalon, Leaving a Cave, Adam's Way
[16/06] Elvenking בישראל
[02/07] Dee Snider בישראל
[04/07] Sandstorm over Tel Aviv
[07/07] Alestorm בישראל
[19/08] Dragonforce
[26/09] Sons Of Apollo בישראל
[13/10] Vitalism בישראל
[14/10] Amaranthe בישראל
>> לפרסום בלוח אירועים <<
:: כל הזכויות שמורות © מגזין מטאליסט 2002-2014 ::                                                                                :: אתר זה מיוצג על-ידי אילון, אגרט ושות' עורכי דין ::